Masochizm, co to?
Masochizm jest niestandardową preferencją seksualną, czyli czymś, co wykracza poza powszechnie rozumianą normę. Kiedyś był kwalifikowany jako parafilia, czyli zaburzenie seksualne. Masochizm powszechnie kojarzony jest z podnieceniem na myśl o bólu lub w trakcie jego doświadczania, jest to jednak uproszczenie.
Czym jest masochizm?
Termin masochizm wziął się od autora powieści, w których bohaterowie często byli poniżani — Leopolda Sachera-Masocha. To podobnie jak sadyzm, który z kolei wziął się od nazwiska de Sade. Oba te terminy są ściśle związane z praktykami BDSM.
W przypadku masochizmu podniecenie seksualne jest odczuwane w przypadku zadawania fizycznego albo psychicznego bólu.
Przyczyny masochizmu nie są zidentyfikowane. Część specjalistów twierdzi, że powstają one głównie w okresie dzieciństwa i dojrzewania i zwykle pod wpływem stosunku rodziców do dziecka. Ponieważ masochiści to częściej mężczyźni, to często przyczyną może być wywoływane przez matkę poczucie niższości i kary przez nią wymierzane. Nie jest to oczywiście regułą.
Co to znaczy masochista?
O masochistach mówimy zwykle w kontekście seksualnym, jako nietypowych preferencjach dotyczących aktywności erotycznej. Funkcjonuje też termin „masochista emocjonalny”, oznaczający osobę, która czerpie przyjemność z użalania się nad własnym losem i stawiania się w pozycji cierpiętniczej.
Masochista seksualny odczuwa przyjemność wyłącznie lub głównie wtedy, gdy odczuwa ból psychiczny lub fizyczny.
Do tego pierwszego rodzaju możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju dominację, ubliżanie, wyzwiska, stawianie w pozycji niższej, w tym przebieranie w strój zwierzęcia albo polecenie zachowywania się jak zwierzę. Degradacja emocjonalna i możliwość spełniania rozkazów osoby dominującej wywołuje w masochiście psychiczną i/lub fizyczną przyjemność.
Analogicznie jest z bólem fizycznym, który można zadawać na wiele sposób. Wiązanie, podwieszanie, bicie, chłosta, klapsy, wbijanie igieł, zakuwanie w dyby, powieszanie, mumifikacja, podduszanie to tylko typowe ich przykłady.
Trzeba jednak zaznaczyć, że masochista nadal ma wolą wolę i że charakterystyczne dla układów BDSM jest jej poszanowanie i niewykraczanie poza określone reguły.
Odczuwanie bólu (psychicznego lub fizycznego) powoduje u masochisty przyjemność, ale – wbrew częstym opiniom – nie musi powodować orgazmu (to alghedonia) ani nie musi być jedynym sposobem na jego osiągnięcie. Nie ma też jednego rodzaju bólu, który sprawia przyjemność wszystkim masochistom – dla niektórych bodźcem wyzwalającym przyjemność jest skrępowanie i pozostawienie w tej pozycji w zamkniętym pokoju, dla innych mocna chłosta, a jeszcze innym wystarczą wulgarne i degradujące słowa, skierowane w ich kierunku.
Bibliografia:
- Karen Dempsey, Are You A Masochist? Here’s How To Tell… And What To Do About It, online https://theawarenesscentre.com/are-you-a-masochist/, dostęp 12/07/2022
- Masochizm psychiczny i emocjonalny. Jakie są przyczyny masochizmu i na czym polega jego leczenie?, online https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/zwiazki-i-seks/masochizm-emocjonalny-lub-psychiczny-przyczyny--dzien-dobry-tvn-da743, dostęp 12/07/2022
- Tatiana Cichocka, Kocham, kiedy boli. Katarzyna Miller o tym, jak rodzi się w nas postawa sadystyczna i masochistyczna, online https://zwierciadlo.pl/seks/463202,1,kocham-kiedy-boli-katarzyna-miller-o-tym-jak-rodzi-sie-w-nas-postawa-sadystyczna-i-masochistyczna.read, dostęp 12/07/2022