Co to jest sperma
Sperma, zwana także nasieniem, to płynna wydzielina, produkowana głównie w jądrach, ale także przez pęcherzyki nasienne, najądrza, gruczoły opuszkowo-cewkowe oraz gruczoł krokowy. Ma barwę jasną, bliską mlecznej. Jak powstaje i jaką ma funkcję?
Jak powstaje sperma?
Sperma jest przede wszystkim nośnikiem dla plemników, czyli pełni funkcję rozrodczą, gdy w drodze (zwykle) wytrysku przedostaje się do pochwy i połączy z jajeczkiem. Sam moment „wyjścia” spermy z penisa przez cewkę moczową nosi nazwę preejakulacji (faza wstępna) oraz ejakulacji. W czasie wtrysku uwalnia się zwykle około 5-7 mililitrów spermy, w której znajduje się nawet kilkaset milionów plemników.
Produkcja spermy, spermatogeneza, trwa około 10 tygodni i rozpoczyna się w kanalikach nasiennych jąder. Następnie przedostaje się do nadjądrza, a stamtąd wędruje do nasieniowodów. W skład spermy, oprócz plemników, wchodzą między innymi:
- spermina,
- spermidyna,
- kadaweryna,
- putrescyna,
- prostaglandyny,
- aminokwasy,
- lipidy,
- witaminy C i B12,
- enzymy,
- fruktoza,
- oraz szereg mikroelementów.
Dokładny skład spermy zależy między innymi od diety, trybu życia, zażywanych lekarstw czy też chorób ogólnoustrojowych. Wpływa on na to, czy spermę można uznać za „zdrową”, w tym na żywotność plemników, ale także na jej smak i zapach spermy.
Co to sperma – jej smak i zapach
Smak spermy zależy głównie od diety, chorób i leków oraz używek, które przyjmuje mężczyzna. Zazwyczaj jest słonawy, ale wymienione wcześniej czynniki mogą sprawić, że będzie gorzka albo też lekko słodkawa. Również one mogą zmienić zapach nasienia, w tym nawet na tak nieprzyjemny, że w czasie seksu oralnego będzie wywoływał niechęć partnerki.
Aby poprawić te wrażenia, zaleca się picie dużych ilości wody, unikanie używek, zwłaszcza tytoniu i alkoholu, chociaż również duże ilości kawy mogą sprawić, że będzie mniej atrakcyjna smakowo i zapachowo. Zalecane jest natomiast spożywanie owoców cytrusowych oraz kultowych w tym względzie ananasów (które faktycznie działają), owoców pestkowych (żurawina, śliwka) i warzyw zawierających wysokie dawki chlorofilu (pietruszka, seler naciowy).
Sprawia to, że smak spermy staje się bardziej przyjazny dla kobiety, chociaż i tak nie ma gwarancji, że będzie zainteresowana jej połknięciem i nadal może woleć, by seks oralny nie kończył się w ustach. Sama sperma nie ma jednak jakiś szczególnych wartości odżywczych, chociaż mężczyźni często to tak przedstawiają. Jej ilość jest zbyt mała, by mikroelementy czy hormony były w stanie wpłynąć na organizm.
Bibliografia:
- Marta Pawlak, Sperma – prędkość wytrysku, smak spermy, ilość plemników w nasieniu, online https://portal.abczdrowie.pl/co-chcielibyscie-wiedziec-o-spermie-ale-boicie-sie-zapytac, dostęp 15/07/2022
- Sperma: czy wpływa na kobietę?, online https://www.rodzice.pl/sperma-czy-wplywa-na-kobiete/, dostęp 15/07/2022
- Piotr Paweł Świniarski, Nasienie/Sperma, online https://sexed.pl/artykuly/artykul-ekspercki-nasienie-sperma, dostęp 15/07/2022